Horní Maxov a okolí

Osada Horní Maxov je součástí města Lučany nad Nisou. Rozprostírá na jednom z hřebenů jihovýchodního okraje Jizerských hor s dobrou dostupností z Jablonce nad Nisou (8km) i Liberce (10km).

S okresním městem Jablonec n.N. je spojen pravidelnou linkou městské hromadné dopravy. Osadě dominuje nedávno zrekonstruovaný novogotický Kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova z roku 1910. V roce 2008 byly po 60-ti letech opět vysvěceny a osazeny 4 nové zvony.

Osada Horní Maxov je součástí města Lučany nad Nisou. Rozprostírá na jednom z hřebenů jihovýchodního okraje Jizerských hor s dobrou dostupností z Jablonce nad Nisou (8km) i Liberce (10km).

Celé území Horního Maxova leží v III. Ochranné zóně CHKO Jizerské hory s mnoha přísně chráněnými uzemími a koridory vytyčenými v rámci Natura 2000. Na místních pastvinách můžete zaslechnout volání Chřástala polního chráněného Bernskou konvencí. V místních mokřadech se setkáte s pestrou květenou chráněných orchideí.

Historie Horního Maxova
Jméno získal Horní Maxov podle křestního jména svého zakladatele, hraběte Albrechta Maximiliána Antona Des Fourse, ale relativně záhy, se – i oficiálně – prosadil názef Maxdorf.
První osadníci přišli do Maxova deset let poté, co panská správa naplánovala kolem r. 1670 jeho osídlení. Zakládáním nových osad mělo být dosaženo lepší prosperity v nově založeném panství Smržovka – Hrubý Rohozec.
Obec byla rozdělena kvůli své poloze na hřebeni do dvou částí: Horní Maxov se rozkládal na lehce klesajícím jižním svahu, přičemž Dolní Maxov ležel při Kamenici a tudíž na úpatí méně výhodného prudkého severního svahu.
V letech 1848/50 bylo provedeno nové správní členění, při kterém připadla na Maxov plocha o 8,2ha z čehož jen 6 ha představovaly lesni porosty. Také rok 1850 přinesl další změny ve správním členění. Funkci vrchností jmenovaných soudců převzali volení obecní správci.

K Maxovu patřil také Karlov, který byl založen v roce 1702.Tato osada nesla původní název „Caroliberg“, který obdržela od hraběte Karla Josefa Des Fourse.

Protože se na základě své topografické různorodosti vyvíjeli horní a dolní část Maxova odlišným směrem, došlo v roce 1899 ke správnímu rozdělení Maxova. Tím se stali Horní a Dolní Maxov dvěma různými osadami. Pozemková kniha Maxova, vedená od roku 1708, zaznamenává v období 1680-1719 pouze 17 osadníků, v roce 1720 zde bylo 40 sedláků a 12 domkářů. Při číslování domů v roce 1770 byly evidovány 104 domy. Do roku 1800 bylo postaveno 160 domů a v roce 1899 se nacházelo 159 domů z celkového počtu 358 v Horním Maxově. Kolem roku 1930 zde žilo 1053 obyvatel.

Kvůli nepříznivým podmínkám a nadmořské výšce mezi 700-800m n.m. bylo zemědělství v Horním Maxově jen málo výnosné. Až po zavedení sklářského průmyslu v 18. století došlo k částečnému rozkvětu Dolního Maxova a Karlova, kde pro brusičství skla byly využity vodní zdroje. V Horním Maxově se naproti tomu rozšířilo vyfukování dutých perel a výroba lisovaného skla. Vedle toho se rozšířilo pěstování lnu a jeho spřádání po domácku, jakož i hostinská činnost.
Horní Maxov byl spojen s většími obcemi v okolí okresními silnicemi a od dvacátých let bylo zřízeno autobusové spojení. Pošta byla zřízena v Horním Maxově po roce 1900.
Po církevní stránce patřil Horní Maxov nejdříve pod Bzí a po roce 1736 k Janovu. Až na začátku 20. století byl postaven kostel s farou, nadále spravován ze Smržovky. Od roku 1899 existoval hřbitov v Karlově a od roku 1900 v Horním Maxově. Místní škola byla zřízena roku 1770.
V Karlově byla nejdříve v roce 1872 založena zimní škola, spravována z Horního Maxova, z které se stala roku 1898 celoroční školní expoziturou.
Farní kostel z let 1910/11 (č.11), obsahuje neogotické prvky strohých forem. Hlavní loď je osazena vysokými gotickými okny s lomeným obloukem. Severovýchodnímu rohu dominuje masivní věž s příkrou jehlancovou střechou.

Další tipy

Poznejte Horní Maxov

Zimy jsou tu pořádné a léto příjemně svěží. Lidé tu mají dobré srdce. A ta příroda je prostě úžasná. Zavítejte do jedné z nejmalebnějších osad Jizerských hor…poznejte i vy Horní Maxov.

Jizerské hory

Jizerské hory jsou nejsevernějším českým pohořím. Jejich východní část zasahuje na polské území a dále navazuje na Krkonoše, na západě sousedí s Lužickými horami.

Rozhledny Horního Maxova

Délka trasy okruhu: 6,9 km, 2,15h (pěšky). Možno absolvovat: pěšky, na kole. Věková kategorie: 4+

ZOO Liberec

Na ploše 14 ha můžete obdivovat přes 170 druhů zvířat (1438 zvířat) ze všech kontinentů.

Běžecké lyžování

Při dobrých sněhových podmínkách vedou běžecké tratě přímo kolem našeho penzionu.

Na „Josefodolskou“ a Královku

Královka (něm.Königshöhe) je jedna z nejznámějších kamenných rozhleden v Jizerských horách. Vodní nádrž Josefův Důl je přehrada, která se nachází na katastru stejnojmenné obce.

Apartmán Rustic

Apartmán De luxe

Apartmán Mezonet

Apartmán Špejchar

Translate »