Jizerské hory

Jizerské hory jsou nejsevernějším českým pohořím. Jejich východní část zasahuje na polské území a dále navazuje na Krkonoše, na západě sousedí s Lužickými horami.

Nejvyšší vrchol české části hor je Smrk (1124 m), na kterém je od roku 2003 nová ocelová rozhledna. Území bylo v roce 1968 vyhlášeno chráněnou krajinnou oblastí o rozloze 368 km2.
Nejvýše položená obec, nejkrásnější zákoutí hor, srdce Jizerek, koruna hor – několik označení pro osadu Jizerka, která je poprvé uváděna na nejstarší archivní listině již v roce 1539.
Vrchol druhé nejvyšší hory Jizerských hor Jizery tvoří několik skal, nejjižnější z nich byla zpřístupněna jako vyhlídka. Jizera nám nabízí jeden z nejlepších kruhových výhledů v centrální části Jizerských hor. Na východě jsou vidět Krkonoše a na jihozápadě Ještědský hřbet.

Přehrada na Bílé Desné se sypanou hrází.Tato se v září roku 1916 protrhla a zaplavila pod ní ležící obec Desnou.
Tři skupiny mohutných skalisek v severozápadním hřbetu Holubníku.Na severovýchodním svahu je ve skalním výklenku pomníček zvaný Mützelův obrázek, namalovaný na počest lesníka, kterého zde roku 1866 těžce ranili pytláci.
Sedlové vrchoviště (nejznámější v Jizerských horách) Na Čidlahe na rozvodí s rašelinnými smrčinami a jezírky. Je zde vyhlídková věž se základními informacemi o vrchovišti. Jméno dostalo podle čihařů, kteří zde lovili ptáky na tahu.
Osamělý skalní útvar Holubník v centrální části hor, z něhož je výhled na Frýdlantsko a na jižní část Jizerských hor s Bedřichovskou přehradou a na obzoru je možno vidět Ještědský hřbet.Více zajímavých informací o Jizerských horách naleznete na odkazu u článku.

Další tipy

Na „koupák“

Horské koupaliště v Lučanech nabízí příjemné osvěžení v letních vedrech. Je tu čistá voda, dětské brouzdaliště a fajnové občerstvení. Dá se zvládnout pěšky přes Boemovu kotlinu a pak přes louky dolů k pile.

Koupání, plavání

V létě na koupaliště, v zimě do bazénu.

Na „Josefodolskou“ a Královku

Královka (něm.Königshöhe) je jedna z nejznámějších kamenných rozhleden v Jizerských horách. Vodní nádrž Josefův Důl je přehrada, která se nachází na katastru stejnojmenné obce.

Sjezdové lyžování

Můžete si vybrat z velkého množství malých i větších sjezdovek v okolí Maxova.
horni-maxov-kostel

Náš malý okruh

Délka trasy okruhu: 3,8 km, 1h (pěšky). Možno absolvovat: pěšky, na kole, s kočárkem. Věková kategorie: 0+

Jizerské hory

Jizerské hory jsou nejsevernějším českým pohořím. Jejich východní část zasahuje na polské území a dále navazuje na Krkonoše, na západě sousedí s Lužickými horami.

Apartmán Rustic

Apartmán De luxe

Apartmán Mezonet

Apartmán Špejchar

Translate »