Stezka svobody

Jsme sousedé a chalupáři z Horního Maxova a Stezku svobody jsme postavili společně s obyvateli Lučan nad Nisou, Jindřichova a přáteli z okolí. Žijeme spokojeně obklopeni krásnou přírodou. Většina staveb je však prostá, vše je ztvárněno levně a účelně jako za starých časů. To, co nám tu opravdu scházelo, je něco zdánlivě nepotřebného, něco obohacujícího, co naší krajině přinese nový rozměr. A tak naše komunita před dvěma lety zrealizovala myšlenku výsadby Lip svobody ve všech třech obcích našeho města Lučany nad Nisou. Doplnily je kruhové lavičky z dílny našeho architekta, na jejichž výrobě se podílelo také několik místních řemeslníků.

Dnešní Stezka svobody propojila všechny tyto lípy a tím i naše město. Stezka je vedena krásným prostředím nabízejícím množství atraktivních výhledů do půvabných zákoutí a panoramat. Je jakousi tepnou, posilující naši spolupráci napříč městem, naše sousedské a přátelské vztahy. Zároveň oslavuje a akcentuje téma svobody člověka. Věříme, že svoboda je důležitá pro každého člověka jakéhokoliv věku, státní příslušnosti, vyznání i politického názoru. 

Na téměř dvanáctikilometrovém turistickém okruhu vzniklo celkem dvanáct zastavení. Tato zastavení mají podobu žulových sloupků, na jejichž vrcholu je usazena skleněná krychle a sloupek je ovinut kovovou páskou, do níž je vypálen unikátní citát o svobodě od dvanácti světových i českých osobností. Vše doplňují informační návštěvnické tabule.


Sen se v roce 2021 proměnil ve skutečnost a naše Stezka svobody je pro vás od 8. 5. 2021 připravena.

Další tipy

Poznejte Horní Maxov

Zimy jsou tu pořádné a léto příjemně svěží. Lidé tu mají dobré srdce. A ta příroda je prostě úžasná. Zavítejte do jedné z nejmalebnějších osad Jizerských hor…poznejte i vy Horní Maxov.

Horní Maxov a okolí

Osada Horní Maxov je součástí města Lučany nad Nisou. Rozprostírá na jednom z hřebenů jihovýchodního okraje Jizerských hor s dobrou dostupností z Jablonce nad Nisou (8km) i Liberce (10km).

Města a obce v okolí

Na „Protrženku“

Přehrada se sypanou hrází byla postavena v roce 1915 na Bílé Desné za účelem regulace toku a předcházení povodním, které často sužovaly údolní osady. Pouhý rok po zprovoznění přehrady však došlo k jejímu protržení.

Bobová dráha Janov

Ideální umístění, netradiční sportovní vyžití, skvělá samoobslužná gastronomie či třeba dětský koutek z bobové dráhy činí zajímavý celoroční cíl rodinných nebo školních výletů.

Na Jabloneckou přehradu

Délka trasy: tam 6,7 km, 2h (pěšky), zpět jedíme MHD busem (linka 104), zastávka „Březová“. Možno absolvovat: pěšky, na kole/koloběžce, s kočárkem. Věková kategorie: 0+

Apartmán Rustic

Apartmán De luxe

Apartmán Mezonet

Apartmán Špejchar

Translate »