Stezka svobody

Jsme sousedé a chalupáři z Horního Maxova a Stezku svobody jsme postavili společně s obyvateli Lučan nad Nisou, Jindřichova a přáteli z okolí. Žijeme spokojeně obklopeni krásnou přírodou. Většina staveb je však prostá, vše je ztvárněno levně a účelně jako za starých časů. To, co nám tu opravdu scházelo, je něco zdánlivě nepotřebného, něco obohacujícího, co naší krajině přinese nový rozměr. A tak naše komunita před dvěma lety zrealizovala myšlenku výsadby Lip svobody ve všech třech obcích našeho města Lučany nad Nisou. Doplnily je kruhové lavičky z dílny našeho architekta, na jejichž výrobě se podílelo také několik místních řemeslníků.

Dnešní Stezka svobody propojila všechny tyto lípy a tím i naše město. Stezka je vedena krásným prostředím nabízejícím množství atraktivních výhledů do půvabných zákoutí a panoramat. Je jakousi tepnou, posilující naši spolupráci napříč městem, naše sousedské a přátelské vztahy. Zároveň oslavuje a akcentuje téma svobody člověka. Věříme, že svoboda je důležitá pro každého člověka jakéhokoliv věku, státní příslušnosti, vyznání i politického názoru. 

Na téměř dvanáctikilometrovém turistickém okruhu vzniklo celkem dvanáct zastavení. Tato zastavení mají podobu žulových sloupků, na jejichž vrcholu je usazena skleněná krychle a sloupek je ovinut kovovou páskou, do níž je vypálen unikátní citát o svobodě od dvanácti světových i českých osobností. Vše doplňují informační návštěvnické tabule.


Sen se v roce 2021 proměnil ve skutečnost a naše Stezka svobody je pro vás od 8. 5. 2021 připravena.

Další tipy

Náš velký okruh

Délka trasy: tam i zpět 5,5 km, 1,5h (pěšky). Možno absolvovat: pěšky, na kole, s kočárkem. Věková kategorie: 0+

Horská cyklistika

Nepřeberné množství tras a atraktivních míst pro cyklistiku v Jizerských horách.

Sklárna a pivovar Harrachov

Tradiční ruční výrobce luxusního nápojového skla a lustrů. Nejstarší sklárna v Čechách. Minipivovar s restaurací byl postaven v roce 2002 přímo v areálu sklárny a sousedí s hlavní hutní halou sklárny.

Na „Josefodolskou“ a Královku

Královka (něm.Königshöhe) je jedna z nejznámějších kamenných rozhleden v Jizerských horách. Vodní nádrž Josefův Důl je přehrada, která se nachází na katastru stejnojmenné obce.

Rozhledny Horního Maxova

Délka trasy okruhu: 6,9 km, 2,15h (pěšky). Možno absolvovat: pěšky, na kole. Věková kategorie: 4+

Na „Protrženku“

Přehrada se sypanou hrází byla postavena v roce 1915 na Bílé Desné za účelem regulace toku a předcházení povodním, které často sužovaly údolní osady. Pouhý rok po zprovoznění přehrady však došlo k jejímu protržení.

Apartmán Rustic

Apartmán De luxe

Apartmán Mezonet

Apartmán Špejchar